Port Nasıl Açılır ?

Port Nasıl Açılır ?

Port açmanın ilk kuralı, bilgisayarınıza sabit IP vermektir. Bilgisayarınız modeme her bağlandığında modemden farklı bir IP almaktadır. Bu, her ne kadar internete bağlanılan IP adresi ile karıştırılsa da, modemin size verdiği IP ile, modemin internete bağlanmak için servis sağlayıcıdan aldığı IP farklıdır. Bizim burada işimiz, modemin sizin bilgisayarınıza atadığı IP adresi ile olacaktır.

İlk olarak bu adresi öğrenelim. Bu adresi öğrenmenin en basit yolu, bilgisayarınızın sağ alt kısmında yer alan kablolu veya kablosuz ağ simgesine sağ tıkladıktan sonra “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç” komutunu vermektir. Şimdi açılan pencerede sağ kısımda yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” seçeneğine tıklayın.

Burada, bilgisayarınızdaki kablolu ve kablosuz ağ adaptörlerini göreceksiniz. Üzerinde çarpı işareti olmayan bağlantıya çift tıklayın. “Ağ Bağlantısı Durumu” penceresi açılacaktır. Ayrıntılar’a tıklayarak bilgisayarınızın sabit IP adresini öğrenebilirsiniz.

 


CMD Komut ile Sabit IP adresini öğrenme 

Diğer bir ip öğrenme yöntemi ise bilgisayarın başlat kısmına çalıştır yazıp çalıştırın içine cmd yazmak yada direk başlat menüsüne cmd yazıp karşımıza çıkan komut istemi adlı uygulamayı açmaktır böylece cmd.mizi çalıştırmış olduk. Şimdi burada ipconfig yazıp ENTERa bastığımız zaman karşımıza çıkan satırlarda

IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.25 satırındaki IP bizim sabit modamin IP’sidir.


Modemimizin IP sini Sabitleme

Bunun için Denetim Masası\Ağ ve Internet\Ağ ve Paylaşım Merkezi  gelerek karşınıza çıkan sayfadan bağlantılar : bölümünün karşısındaki mavi renkli yazıya tıkladıktan sonra burdandan özellikler butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada

İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4) 

satırına çift tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sayfada otomatik IP adresi al seçeneği seçili ise bunu Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneği ile değiştiriyoruz.

açılan kutucuklara :

IPv4 Address. . . . . . . . . . . . . . . : 192.168.1.25 buraya istediğimiz IP adresini yazıyoruz.
Alt Ağ Maskesi . . . .. . …. . . . . . : 255.255.255.0 burasını aynı şekilde yazın
Var sayılan ağ geçidi. . . . . . . . . : 192.168.1.1  burasını da aynı şekilde yazın

Sonra tamama basarak işlemlerimizi onaylıyoruz. artık modemimiz her kapanıp açıldığında sabit IP adresimiz ile bağlanacaktır.

 


 Aşağıdaki videoyu izleyerek  port nasıl açılır detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

 


 

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla